Včely nám přináší radost

V rámci Dne Země včelaři z Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi, společně se Střední zemědělskou školou v Brandýse nad Labem, uspořádali velmi povedenou výstavu, přednášky a ochutnávku medu. Na tuto akci přišlo několik set návštěvníků od žáčků mateřských škol až po seniory. Všichni mohli obdivovat neuvěřitelnou dokonalost hmyzu, který přečkal miliony let a je na Zemi s lidmi po celou dobu existence lidského pokolení. K vidění byl skleněný úl, ve kterém lze snadno sledovat, jak včely žijí, jak se vyvíjí jejich plod, kde ukládají zásoby pylu a medu. Lze zde také vidět rozdíl mezi včelou dělnicí, trubcem a nalézt matku (královnu). Tento úl byl po celou dobu v obležení návštěvníků. Není se co divit, je na co se dívat a program je lepší než v televizi.

Kromě proskleného úlu však bylo možné prohlédnou si i jednotlivé části včel hezky zblízka, tedy pod mikroskopem. K vidění byly jednotlivé páry nohou, žihadlo, křídlo a další zajímavosti, které připravili učitelé ze zemědělské školy společně se studenty. Dále si především děti rády vyrobily vlastní svíčky.

Nemálo návštěvníků si se zájmem poslechlo multimediální přednášky o včele, životě v úlu a práci včelaře, stejně jako bohatou výstavu včelařských potřeb.

Ve velkém obležení byla také ochutnávka medu, kde především děti ve velkém degustovali z 22 vzorků medu. Bylo možné ochutnat širokou škálu medů květových a pastovaných. Při hodnocení jednotlivých vzorků to již nebylo tak jednoduché, protože rozhodnout o tom který z ochutnaných dvaceti dvou vzorků je nejlepší je už snad volba pro profesionály. Každý však nakonec svého favorita našel.

Celá tato akce byla návštěvníky i včelaři a učiteli zemědělské školy v Brandýse nad Labem velmi kladně hodnocena a všichni věříme, že se v následujících letech podaří navázat na tuto akci. Taková společná akce, jako tato, Českého svazu včelařů, ZO Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a Střední zemědělské školy v Brandýse nad Labem je přístup dokonalého propojení vzdělávání a praxe. Taková spojení obohacují všechny přítomné.

Autor: Patrick Zandl

zastupitel města za Piráty v letech 2018-2021.