Zodpovědný přístup k ekologii v příkladech: městské vratné kelímky

Víkendová pivní akce Pivorej na brandýském zámku ukázala, že ekologické vratné kelímky na nápoje nejsou jen pro festivaly o desítkách tisíc návštěvnících, ale i pro městské party pro stovky či jednotky tisíc lidí.

Bylo to absurdně jednoduché, kelímky jsme po mailu rezervovali, pár dní před akcí vyzvedli v bednách po 280ks a na akci je rozdali pivovarům spolu s instrukcí, že mají návštěvníkům měnit špinavé za čisté.

Zálohované kelímky z tvrdého plastu připravené k distribuci.

Cena za pronájem a mytí kelímku je 1,9 Kč, což v ceně nápoje každý v pohodě unese. Když vrátíte neotevřenou bednu, zaplatíte jen 0,3 Kč za blokaci obalu. Jídlo bylo do ruky či na papírové tácky. Odpad po akci – jeden velký igelitový pytel směsného odpadu po 1000 lidech. Hostující pivovary to ocenily a na kelímky rády přispěly. Komfort pro návštěvníky nesrovnatelný, tvrdý plast lépe drží chlad a nebortí se, dobře se nosí. 

Vyzkoušeli jsme tak zajímavý přístup, který minimalizuje množství odpadu, zlepšuje komfort pro návštěvníky a dojem z celé akce. Pro naše město, které je již tradičně nejteplejším městem republiky, považujeme ekologický přístup za velmi důležitý a chceme jej zapracovat do všeho, co město dělá.

Kelímky mohou být vybaveny nejrůznějším potiskem – nám by se líbil potisk s motivy našeho města.

Na radnici příští rok zajistíme, aby si město takové kelímky v počtu řádově 10.000 ks u nějaké služby objednalo, dáme na to pěkný potisk propagující město a podmínkou pro použití městského pozemku na akce jako náměstí, zámek či Panská bude použití této služby a minimalizace odpadu.

K dobré pohodě pomůže, když pivo zbytečně rychle nezteplá, kelímek se dobře drží a nebortí se.

Autor: Marek Rebicek

zastupitel města za Piráty, člen finančního výboru.