Městské letní koupaliště? V nejbližších letech na něj bez mimořádných příjmů nemáme

Tenhle text je věcným příspěvkem do diskuze o možnosti mít v Brandýse-Boleslavi moderní letní koupaliště.

NENÍ to ani hlas PRO potřebu koupaliště ve městě od Pirátů se STANem, sami jsme se snažili základně zorientovat a mít pár čísel, abychom se mohli rozhodnout a vnímat argumenty občanů.

Proč mít vůbec koupaliště v krajině s řekou a pískovými jezery? Důvodů je více, hygieničtější prostředí pro lidi s alergiemi, možnost sportovního plavání, výrazně delší sezóna a lepší služby pro zákazníky typu rodiče s malými dětmi. Nezanedbatelný není ani přínos velké vodní plochy uprostřed nejteplejšího města v Čechách. Kryté bazény jsou v létě zavřené. Důvodů, proč je to v přírodní krajině blbost, najde bezpochyby každý dost sám, bude to silná debata.

Co na koupaliště potřebujeme?

Plochu a ne malou, máme 20.000 obyvatel, moderní koupaliště přitáhne návštěvníky z okolí.
Denní kapacita by měla být okolo 2000 osob, aby se z toho nestala přetížená louže, okamžitá kapacita areálu bude pak okolo 900 osob.

Moderní koupaliště

Celková vodní plocha by měla být 800-1000m2, rozdělaná na sportovní bazén, zážitkový bazén se skluzavkami a brouzdaliště pro prcky. Bazény jsou většinou propojené kvůli jedné údržbě vody, ale funkčně oddělené, není nic horšího než děti v plavecké dráze. Na to potřebujeme plochu 15.000-18.000m2, aby se na ní vešlo i zázemí a dostatečná zastíněná travnatá plocha pro relax.

To je pro představu polovina plochy pod nemocnicí zvažovaná jako park. Neříkáme, že je tam koupaliště nejvhodnější, ale je v pěší vzdálenosti většiny možných uživatelů, čeká ho revitalizace a pokud by si architekti pohráli s jeho průchodností po skončení koupací sezóny a netvořilo by bariéru pro pěší celoročně, zdá se nám to zajímavé.

Jak je to finančně?

Koupaliště v tomto rozsahu není levná věc, ale jeho zmenšením se moc nevyřeší.
Bazény budou stát v nerezu okolo 15 mil. Kč, existují levnější varianty, ale doženou vás náklady na údržbu.
Technologie na údržbu vody a vytápění solárními panely se budou pohybovat okolo 10 mil. Kč. Pak dokážeme udržet vodu teplou od května do září, respektive s externím zdrojem tepla (BBM kotelna, tepelné čerpadlo) by se dalo uvažovat i o dubnu či říjnu. To by min. pomohlo využití pro sportovní plavání či školní výuku.

Okolo 10 mil. Kč budou stát atrakce – věže, tobogany, skluzavky. Bez nich to nejde, to je to, co přitáhne návštěvnost a lidi v areálu udrží, navíc tvoří i vizuální identitu.

Zemní práce, základové desky pod bazény, šatny, zázemí pro občerstvení atd. vyjdou na 25 mil. Kč.

Takže minimum je 60 mil. Kč investice, počítejme spíš 70 mil. Kč, ono se vždy objeví něco chytrého, co by se do areálu hodilo, jako třeba venkovní hřiště na beach.

Nemalé náklady tvoří také údržba bazénů, celkový příkon technologií bude necelých 100 kW, údržba vody nižší desítky tisíc korun měsíčně atd.

Po odečtení výnosu ze vstupného by město dotovalo zařízení částkou cca 3 mil. Kč ročně – hrubý odhad. To je snesitelné, ale hoří víc věcí…..

No a to je za zásadní otázka, obětujeme jeden roční rozpočet na investice na koupaliště? Byl by to bezpochyby šperk a nová dominanta třeba sídliště, místo pro setkávání, služba zejména pro lidi v bytech. Jenže v pořadí důležitosti jsou výše investice do městských komunikací, škol, školek, domovů důchodců a mimo jiné čističky odpadních vod. Bez dodatečného příjmu (který není na dohled), je výstavba městského koupaliště naprosto nerealistickým dobrodružstvím.

Z toho důvodu v našem programu podporujeme další rozvoj přírodních koupališť, ať již Proboštských jezer, nebo další rozvoj „městské pláže na Ostrůvku“, zejména její zanoření do Ostrůvku tak, aby se vytvořil pozvolnější spád do vody vhodný i pro děti a výstavbu zázemí. Na jiné větší akce realisticky město mít nebude.

Mimochodem v případě stavby bazenu musíme nejpozději mít něco jako BB kartu pro obyvatele a ubytované, která umožní slevu z jinak nominálně vysokého vstupného, jinak stavíme investici pro přespolní.

Přemýšlejte, bez základní veřejné diskuze se nedá ani objednat odborná studie, které by nám dala výrazně přesnější čísla a návrh řešení. Ale když se dohodneme, že to chceme, dal by se připravit pozemek, vyřešit povolení a v případě nečekaných příjmu nebo dotace začít.

Podobné koupaliště byste našli třeba v Trutnově, kdybyste se chtěli inspirovat.

Zpracováno na základě podkladů LACUS Technology – nerezové bazény a odborné konzultace Lukáš Kadlec Aseko – technologie na údržbu bazénové vody.

Autor: Marek Rebicek

zastupitel města za Piráty, člen finančního výboru.