Naše město nevzkvétá. Jak to?

Na setkáních se sousedy často debatujeme nad tím, jak můžeme být „sedmé nejlepší české město pro život“. Hodnocení vystavila renomovaná poradenská agentura Deloitte CE. Bylo nám to divné, protože to neodpovídá naší zkušenosti. Studii jsme si pořídili a ukázalo se, že je to hra s čísly. Pokud je započítána vybavenost nedaleké Prahy, jsme opravdu jedno z nejlépe hodnocených měst. Máme i univerzity! Vážně to tak cítíme?

Samozřejmě je fajn, že máme dálnici, nízkou nezaměstnanost, chráněná území, ale v ukazatelích, které denně ovlivňují náš život, selháváme absolutně. Příklady?

V ukazateli znečištění ovzduší či železniční dopravy jsme v poslední čtvrtině měst v ČR.

Dostupnost praktických lékařů – 131. místo, dostupnost dětských lékařů dokonce 155. místo z 206 hodnocených obcí s rozšířenou působností!

Finanční dostupnost bydlení: 201. místo v ČR, když je vám 30 a chcete bydlet ve vlastním, tak vás jistě netěší, že jsme jedno z nejdražších měst v Česku.

Opravdové perly najdeme ve školství – ukazatel kapacity základních i mateřských škol – poslední místo v ČR!!!

V čem naprosto vynikáme je však ukazatel přírůstku obyvatel. Jsme na 3. místě v ČR a první ve Středočeském kraji. Blahopřejeme, to je důsledek neuváženého a neregulovaného developerského boomu, kdy vznikly lokality bez občanské vybavenosti a současně jsme zaspali ve vybavenosti města.

Dnešní radnice opravdu neměla moc času něco výrazněji změnit, tento infrastrukturní dluh si neseme z minulosti, kdy za vlád ODS probíhala masivní privatizace městského majetku v řádech stovek milionů Kč bez adekvátních investic do městské infrastruktury. Dohnat tento dluh nyní bude bolet a bez intenzivní spolupráce a promyšlených investic to prostě nepůjde.

Nechceme potkávat rodiče, kteří zůstali do 5 let věku svého dítěte doma bez relevantního příjmu a zaměstnavatel jim místo tak dlouho nedržel. Nechceme se modlit o zdraví, ale mít základní zdravotní péči zde, ve městě, ne na konci dálnice.

Cítíme naléhavou potřebu pomoct a díky naší profesní i osobní historii si myslíme, že i pomoci můžeme. Nejsme dokonalí, ale vidíme problémy města a současně vnímáme příchod nových lidí jako rozvojovou příležitost. Umíme pracovat v týmu.

Že ne všechno vidíme přes růžové brýle, jak je nám občas předkládáno, ale zdaleka neznamená, že to tu nemáme rádi stejně jako Vy. Naopak, cítíme se tu doma a jsme připraveni pomoct. Víme, že v českých podmínkách je to občas těžké, ale jsme připraveni se o to s Vaší podporou poprat. Nenabízíme zázraky, ale poctivou práci, dlouhodobou a promyšlenou vizi.

Tak nám v pátek a sobotu dejte prosím šanci a vhoďte celou kandidátku č. 5 PIRÁTŮ se STANem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *