Povolební vyjednávání

Tak především je potřeba říct, že začne až dnes a není potřeba dělat žádné ukvapené závěry, díky vyčištění zastupitelstva o malé strany je situace přehledná a nikdo nespěchá. Ale protože se trvale dotazujete a pirátským principem je transparentnost, pár slov níže.


V podstatě lze udělat koalici každý s každým mezi Podporou, Dvojměstím a námi, anebo jednu velkou dohromady.

Díky likvidaci hlasů ČSSD a KSČM Podporou a naším lovením mezi teoretickými voliči ODS a mladými tu máme podobně silné subjekty.
Na rovinu řečeno každého napadne, že je nejpohodlnější pro vítěze prodloužit stávající formát a nás poslat do opozice.

Pak se na to můžete ale podívat tak, že každý představujeme cca čtvrtinu voličů a my jsme za pár měsíců práce získali tolik hlasů, co před 4 roky stačilo Našemu dvojměstí na pohodlné vítězství.

Takže koalice dvou stran, a to jakýchkoliv, vždy odstrčí nepominutelnou menšinu do ústraní a 4 roky riskuje tlak na překlopení koalice.
Navíc shoda na velkých tématech – hala, Houštka atd. je u těchto stran v podstatě absolutní.

Další věc je chemie mezi jednotlivými zastupiteli, osobní blízkost, faktorů je prostě hodně.

Pro dlouhodobé směřování města může být velká koalice zajímavou výzvou – umožnila by posunout řadu projektů, na které se dnes prostě nedostávaly lidské kapacity (pokud to byl pravý důvod jejich nerealizace). Teď už nestačí jen otevřít radnici, podpořit spolky a nedělat velké průšvihy. Potřebujete spoustu lidí na investiční práce, jednání s krajem atd.

Můžete tedy jako „radnice“ ztrácet energii na trvalý tlak opozice prosadit svoje témata a poměřovat mediální schopnosti soupeřů, anebo jim umožnit jejich program realizovat a dát jim práci.

Pro nás jsou obě možnosti otevřené a věříme tomu, že velkou část našeho programového plánu prosadíme i v opozici, ačkoliv to bude bolestivější. A stejně jako ostatní zvažujeme výhody a nevýhody obou řešení pro město a naše voliče.

Vyjednávací tým je u nás Honza, Patrick a Robert a uvidíme, jak se bude dařit.

Autor: Patrick Zandl

zastupitel města za Piráty v letech 2018-2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *