Co se v Brandýse-Boleslavi začne stavět v roce 2019

Pondělní pracovní zastupitelstvo města se věnovalo především rozpočtu. To, že jsme prosvištěli náklady a zkontrolovali, že město neplýtvá, je důležité, vás ale spíš zaujme, co se ve městě bude stavět.

V tabulce jsou velké investiční projekty, které jdou do realizace. Zdaleka ne všechno je přímočaré, stavby mají nějaké své úřední a technické lhůty, takže se u toho pozastavíme.

Přehled větších investičních projektů seřazený podle nákladů města v roce 2019

Rekonstrukce Pražské ulice od závor u brandýského nádraží až na křižovatku Vrábí bude megaakce příštího roku, která se nedá odložit, ta silnice už je opravdu v dezolátním stavu. Silnice je kraje, městská rekonstrukce se tedy váže na věci pod silnicí (kanalizace) a věci kolem (chodníky, zeleň – snad co nejvíce). Bohužel časově je to vázáno na rekonstrukci silnice krajem a kraj si to udělá, až vysoutěží a bude mít peníze. Dobrá zpráva: křižovatka na Vrábí bude kruháčem. A pozor: počítejte s tím, že budou brutální potíže s dopravou ve městě, jak akce začne. Budeme ještě zvláště informovat.

Základní umělecká škola Vyšší Hrádek

ZUŠ Vyšší Hrádek plyne také z našeho programu dostupného uměleckého vzdělání pro všechny zájemce. Mělo by ze začít s rekonstrukcí budovy piaristické koleje pro potřeby Základní umělecké školy, ale jde o rekonstrukci kulturní památky, takže se dají očekávat zdržení a nemá smysl teď mluvit o konkrétním termínu. Akci zatím plánuje zaplatit město ze svých zdrojů.

Mateřské školky v Boleslavi

Zajímavá je situace kolem mateřských školek v Boleslavi. Plánují se dvě, v Okružní ulici a v Třebízského – ta by měla pojmout až stovku dětí a pokud vyjdou dotační tituly, půjde o pasivní stavbu. Když dotace nevyjdou, budeme tam topit plynem. Alespoň jedna z těchto školek by se měla stihnout otevřít již do školního roku 2019/2020.

ZŠ Palachova – hala a nástavba

A napínavá je situace kolem ZŠ Palachova v Brandýse. Zde se měla ještě letos vysoutěžit nástavba školy pro čtyři třídy a zároveň se řeší stavba sportovní haly. Nástavba se po peripeticích s cenami na trhu (teď stavší všichni = je to drahé) přesouvá na rok 2019 s tím, že podle situace ji budeme řešit spolu s halou nebo odděleně od haly, podle toho, co bude výhodnější. V každém případě je otevření nástavby pro školní rok 2019/2020 prakticky vyloučeno.

Sociální byty Na Prádle

To je ta budova hned za mostem v Brandýse – už se rekonstruují, v příštím roce to bude hotové.

Parkovací dům Brandýs

Další očekávaná záležitost je parkovací dům v Brandýse za nádražím. Měl by obsloužit sídliště, původně jsme počítali s tím, že přechodně by mohl sloužit jen pozemek jako parkoviště, ale podmínky dotace tlačí na co nejrychlejší realizaci, územní rozhodnutí je třeba získat do konce ledna, čili stavba je na spadnutí. Ze 75 milionů získá město na dotacích 60 milionů.

Rekonstrukce domů v Lipové ulici

Závěrem zastupitelstva se řešila rekonstrukce domů v Lipové ulici. U něho byla varianta, že připadne jako zástava rekonstrukce topných kanálků České Spořitelně, což by podle nás komplikovalo jeho rekonstrukci. Hledá se jiná varianta, která by umožnila hladký průběh rekonstrukce bytů.

Central Park snad už opravdu

Z dalších zajímavých věcí stojí za to zmínit Central Park, jehož větší část by měla být hotova ještě v průběhu roku 2019. V současné době intenzivně hledáme místo pro začlenění skateparku pro mládež, ten se definitivně kvůli hluku do Central Parku nehodí. Letos se ještě má do vánoc zprovoznit kluziště u Penny Marketu, nebude potřeba jezdit na Černý Most, když se budete chtít jít klouzat 🙂

Našli jsme možnost ušetřit

Zajímavou možnost, jak ušetřit, jsme identifikovali v úvěrové smlouvě mezi BBM a Českou Spořitelnou, což bylo téma na závěr schůze. BBM jako privátní firma si půjčuje za méně výhodných podmínek, než jaké jsou půjčky pro města, takže jsme navrhli, aby investici do rekonstrukce topných kanálků zaplatilo město ze svých rezerv a tím ušetřilo nemalou částku na úrocích. Později, až bude potřeba stavět za půjčené peníze, získá město půjčku na městský majetek přímo na sebe, což v případě rekonstrukce topných kanálů nebylo možné. Městu to ušetří v horizontu 20 let několik milionů Kč. Jsme prostě úsporní Piráti 🙂

Vlakotramvaj pokračuje (s městem i bez)

Městský rozpočet pro rok 2019 využívá rozpočtových přebytků, které nahromadil náš kolega Jan Jirovský v předchozích letech, část projektů se ale bude realizovat podle „dotační situace“ – tedy podle toho, jaké projekty budou moci získat dotace z jiných než městských zdrojů. V tom se snažíme jako Piráti z pozice druhé nejsilnější strany pomáhat. Podařilo se nám prosadit vizi vlako-tramvajového propojení okolních obcí s Prahou v rámci Středočeského kraje do širšího politického povědomí, jak jsme před volbami slibovali – a pokračujeme v našem projektu vlakotramvaje nezávisle na vedení města.

V čem se dlouhodobě ovšem ukazuje slabina našeho města: nemáme žádného městského zastupitele na kraji, který by nás na kraji hájil. I to je úkol, se kterým se budeme muset (s vaší pomocí) v příštích krajských volbách poprat. Jinak se nám nepodaří dát do kupy věci, o kterých rozhoduje kraj, například pomoct střednímu školství a dopravní infrastruktuře.

Podrobný rozpočet, který se bude schvalovat na zastupitelstvu 19.12.2019 je k připomínkování a prostudování zde na webu města. 

Autor: Patrick Zandl

zastupitel města za Piráty v letech 2018-2021.

Jeden komentář u “Co se v Brandýse-Boleslavi začne stavět v roce 2019”

  1. Krásně a přehledně napsáno. Díky za info ℹ. Lidi ve městě by jistě zajímala privatizace městského majetku, ještě za vlády ODS. Třeba nemocnice prý byla prodána i s pozemky dnešního Central parku a později město vykoupilo tyto pozemky zpět. Za nesouměřitelnou cenu. Takových věcí může být víc a lidi mají právo na informace. Nejde o to někoho dostat před soud, ale spíš o politickou odpovědnost. Sleduju Vás velmi pozorně, protože jste nová politická generace a jako takoví i jediná alternativa ANO. Moc vám fandím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *