Velký třesk – jak opravit silnice a chodníky v Brandýse a Boleslavi

Silnice a chodníky v našem městě jsou ve špatném stavu. Město je dnes opravuje postupně, podle volných prostředků. To bohužel znamená, že se nedožijeme stavu, kdy “bude opraveno”.

Pokračovat ve čtení „Velký třesk – jak opravit silnice a chodníky v Brandýse a Boleslavi“

Zodpovědný přístup k ekologii v příkladech: městské vratné kelímky

Víkendová pivní akce Pivorej na brandýském zámku ukázala, že ekologické vratné kelímky na nápoje nejsou jen pro festivaly o desítkách tisíc návštěvnících, ale i pro městské party pro stovky či jednotky tisíc lidí.

Pokračovat ve čtení „Zodpovědný přístup k ekologii v příkladech: městské vratné kelímky“

Je vlakotramvaj řešení nebo chiméra – aneb o dopravě ven z města

Pochybnosti má ledaskdo a dobře to ukazuje, jak málo se věci veřejnosti komunikují. Projekt vlakotramvaje totiž běží na pozadí už mnoho let v gesci města, Prahy i Středočeského kraje, bohužel odnikud-nikam a o nás bez nás. Pokračovat ve čtení „Je vlakotramvaj řešení nebo chiméra – aneb o dopravě ven z města“

Tramvaj ve Staré Boleslavi: zázemí pro akce i připomínka nutnosti spojení s Prahou

Včera jsme si splnili jeden z našich dlouhodobých snů a začali jsme s obnovou proluky na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi. Nevzhledná plocha, která hyzdí náměstí, se alespoň na krátkou dobu poněkud zušlechtí a účastníci svatováclavských slavností už ji nebudou po právu uštěpačně komentovat. Pozemek jsme pronajali, srovnali, pokryjeme ho štěpkou a na vzniklé ploše vznikne posezení, prostor pro mládež a zázemí pro akce v podobě tramvaje.

Proč tramvaj ve Staré Boleslavi?

Protože naším cílem je dostat do Brandýsa a později i do Staré Boleslavi vlakotramvajové spojení s Prahou, tedy moderní příměstský vlak. Jak, proč, kudy – a jaké jsou reálie projektu si můžete přečíst ve článku, na který dám odkaz do komentářů pro zájemce.

Jak vypadá doprava ve městě a z něj, vidíme každý den – a tohle je spolu s obchvaty města jedna z našich dopravních priorit, bohužel dlouhodobých. Bez vlakotramvaje se neobejdeme a pokud se na ní nezačne pracovat teď, nestane se to už nikdy, protože území mezi Prahou a Brandýsem se zastaví tak, že nebude řešitelná trasa. No a město na to zatím ani nesáhlo. Podrobněji o tom píšeme zde.

Tramvaj T3, ikona českého designu je tedy za prvé náš viditelný závazek. Ano, mohli jsme si za ty peníze polepit město pár plakáty s našima fotkama, ale to není nic, co bychom měli rádi. I na plachty našich akcí a setkání pečlivě vybíráme lokace, abychom nezvyšovali vizuální smog.

Za druhé tramvaj bude funkční zázemí na pozemku, který byl skvrnou na tváři Boleslavi a který hodláme na naše náklady zušlechtit a zpřístupnit lidem, zejména mládeži a spolkům. Kromě posezení a malých akcí na něm bude vyžití pro mladé. Ano, víme, bojíte se, že se tam budou potkávat „podezřelé existence“, ale věříme, že si s tím umíme poradit a o soukromém pozemku se v tomto státě rozhoduje lépe, než o veřejných prostranstvích, to bohužel.

Za třetí je to legrace. Zábava už jen pro děti, které si přišly už během pátečního rána prolézt tramvaj. Nebojte, až tramvaj dáme trochu do pucu (přeci jen není úplně v koncici po dlouhé cestě z Olomouce), rádi tam provedeme i další děti. Zábava pro fanoušky českého technického umu, kteří se rádi na něco takového přijdou podívat. Přeci jen tramvaj v Boleslavi, to je od dob zbouraného mostu to nejviditelnější, co se ve městě stalo a za dlouhou dobu to první, co zní dobře.

Pokud byste si na prostranství před tramvají chtěli udělat nějakou akci, ozvěte se Patricku Zandlovi či Nině Novákové nebo emailem na akce@piratisestanem.cz nebo na tel 799 799 658.

Jak usazování tramvaje probíhalo, o tom se rozepíšeme někdy jindy, bylo to opravdu namáhavé, přeci jen jsme si vybrali oficiálně nejteplejší den v roce …

A teď pro zájemce podrobněji financování

Kampaň Pirátů se Stanem financuje podle koaliční smlouvy (veřejně dostupná na fóru Pirátů, jak je zvykem) na půl Pirátská strana a STAN. Tramvaj nicméně byla koupena z větší části z příspěvků lidí kolem Pirátů se Stanem, zejména kandidátů, detaily na konci příspěvku.

  1. Nákup tramvaje od DPMO, 90750 Kč s DPH
  2. Doprava tramvaje z Olomouce 19000 Kč s DPH
  3. nákup kolejí 7000 Kč
  4. Obsluha jeřáby cca 6000 Kč
  5. polep, úklid a informační materiály k akci „Na Prahu Vlakotramvají“ do 10 000 Kč, zatím neúčtováno

U tramvaje a kolejí je cena za jejich další případný prodej zhruba stejná, jako pořizovací cena a v případě jejich „likvidace“ se vrátí. Další náklady, pokud se objeví.