Socha papeže na náměstí bez diskuze

Na náměstí sv. Václava ve Staré Boleslavi přibude investicí města socha papeže Benedikta XVI. v životní velikosti. Důvod? Byl tu. Debata s občany města, zda to chtějí? Nula.

Upozornění: na obrázku je naše vizualizace velikost sochy. Jak bude již objednaná socha vypadat, nevíme, vizualizace není a zástupci města publikovali jen obrázek busty o velikosti hrnku. Zda půjde o bustu, ale také jasné není není.

Návštěva papeže v roce 2009 byla pro Starou Boleslav jistě významná a setkání se starými duchovními z kněžského domu dojemné. Ale co dál?

Nejde o to, že není zvykem stavět pomníky žijícím lidem. Ani o bezmála jeden a půl milionový rozpočet investovaný s tradičním spěchem na poslední chvíli, asi aby se nikdo nemohl ozvat. Nebo o to, že většina obyvatel města je bez vyznání a socha jim může být lhostejná, ba i nepříjemná. Jde o tradici nulové diskuse radnice s občany. Kdyby šlo o případ realizace projektu z participativního rozpočtu museli by navrhující předložit rozpočet, ukázat lidem předem vizualizaci, veřejně obhájit a nechat je rozhodnout. Takhle?

Takhle už není kam ustoupit. Město dnes zveřejnilo smlouvu a za půl milionu nechá udělat kopii pro výrobu formy sochy, na názoru občanů nezáleží. Termín dodání 30.4.!

Takhle má socha vypadat podle Tomáše Bendy z Našeho Dvojměstí. Velikost a rozměr těžítka na stole? Tak to jsme zvědavi!

Jen to ukazuje tradici, v níž radniční koalice kráčí:

  • Věc je rozhodnutá od stolu, bez zájmu o názor obyvatel, jen jako osobní zájem a aktivita někoho na radnici.
  • Chybí jakákoliv úvaha o tom, jak úprava změní veřejný prostor náměstí, do něhož zasahuje. Radnici chybí koncepce, dělá jen to, co ji okamžitě napadne.
  • Projektu chybí jakékoliv zadání. I ti, co se na sochu papeže mohou těšit, možná budou zklamáni umístěním nebo vzhledem sochy, není žádná vizualizace předem…
  • Věc se financuje na poslední chvíli, v panice, překotně, takže s těžko kontrolovatelnou hospodárností
  • Což vede k otázce, zda se tak neděje jen proto, aby se realizace udržela do poslední chvíle v tajnosti a občané nemohli protestovat

Socha papeže je to poslední, co nám vadí. Vadí nám přístup, jaký radnice volí. Direktivní příkazy, bezohlednost a zároveň malá aktivita v řešení skutečných problémů…

Na jednání zastupitelstva koalice informovala o tom, že socha je dohodnutá s církví již od podpisu společného záměru na vybudování duchovního centra české státnosti, tedy dva roky, což se nikde nepodařilo publikovat a ze zveřejněných materiálů to není patrné. Podle koalice jde o incentivu pro církev, aby zpřístupnila občanům Staré Boleslavi prostory Orlovny jako “malý kulturák”.

Hlavně, že se nás ptají, zda bychom chtěli koupit sněžné dělo…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *