Socha papeže na náměstí bez diskuze

Na náměstí sv. Václava ve Staré Boleslavi přibude investicí města socha papeže Benedikta XVI. v životní velikosti. Důvod? Byl tu. Debata s občany města, zda to chtějí? Nula.

Upozornění: na obrázku je naše vizualizace velikost sochy. Jak bude již objednaná socha vypadat, nevíme, vizualizace není a zástupci města publikovali jen obrázek busty o velikosti hrnku. Zda půjde o bustu, ale také jasné není není.

Návštěva papeže v roce 2009 byla pro Starou Boleslav jistě významná a setkání se starými duchovními z kněžského domu dojemné. Ale co dál?

Nejde o to, že není zvykem stavět pomníky žijícím lidem. Ani o bezmála jeden a půl milionový rozpočet investovaný s tradičním spěchem na poslední chvíli, asi aby se nikdo nemohl ozvat. Nebo o to, že většina obyvatel města je bez vyznání a socha jim může být lhostejná, ba i nepříjemná. Jde o tradici nulové diskuse radnice s občany. Kdyby šlo o případ realizace projektu z participativního rozpočtu museli by navrhující předložit rozpočet, ukázat lidem předem vizualizaci, veřejně obhájit a nechat je rozhodnout. Takhle?

Takhle už není kam ustoupit. Město dnes zveřejnilo smlouvu a za půl milionu nechá udělat kopii pro výrobu formy sochy, na názoru občanů nezáleží. Termín dodání 30.4.!

Takhle má socha vypadat podle Tomáše Bendy z Našeho Dvojměstí. Velikost a rozměr těžítka na stole? Tak to jsme zvědavi!

Jen to ukazuje tradici, v níž radniční koalice kráčí:

  • Věc je rozhodnutá od stolu, bez zájmu o názor obyvatel, jen jako osobní zájem a aktivita někoho na radnici.
  • Chybí jakákoliv úvaha o tom, jak úprava změní veřejný prostor náměstí, do něhož zasahuje. Radnici chybí koncepce, dělá jen to, co ji okamžitě napadne.
  • Projektu chybí jakékoliv zadání. I ti, co se na sochu papeže mohou těšit, možná budou zklamáni umístěním nebo vzhledem sochy, není žádná vizualizace předem…
  • Věc se financuje na poslední chvíli, v panice, překotně, takže s těžko kontrolovatelnou hospodárností
  • Což vede k otázce, zda se tak neděje jen proto, aby se realizace udržela do poslední chvíle v tajnosti a občané nemohli protestovat

Socha papeže je to poslední, co nám vadí. Vadí nám přístup, jaký radnice volí. Direktivní příkazy, bezohlednost a zároveň malá aktivita v řešení skutečných problémů…

Na jednání zastupitelstva koalice informovala o tom, že socha je dohodnutá s církví již od podpisu společného záměru na vybudování duchovního centra české státnosti, tedy dva roky, což se nikde nepodařilo publikovat a ze zveřejněných materiálů to není patrné. Podle koalice jde o incentivu pro církev, aby zpřístupnila občanům Staré Boleslavi prostory Orlovny jako „malý kulturák“.

Hlavně, že se nás ptají, zda bychom chtěli koupit sněžné dělo…

Autor: Patrick Zandl

zastupitel města za Piráty v letech 2018-2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *