Zvýšeni cen vody? Mají novou čističku zaplatit developeři nebo obyvatelé?

Městu už nestačí výkon čistírny odpadních vod a potřebuje navýšit její kapacitu, fakticky tedy postavit další až na velikost města o 30.000 obyvatelích. Vyjde to odhadem na 100 milionů Kč. Už dnes není reálné připojit větší objekt typu bytový dům či školu. Město čističku chce zaplatit tak, že zvýší cenu stočného pro všechny obyvatele.

Zdražení stočného možná bude korigovat vládní snížení DPH u vodného a stočného o 5%. Ale fakticky stávající obyvatelé, kteří svou čističku již jednou zaplatili, budou zatíženi namísto developerů, kteří si masivní výstavbou ve městě novou čističku fakticky vynucují. A tato věc by neměla proběhnout jen tak bez debaty, jak je zvykem. Proto bychom (jak je zase naším zvykem), chtěli předložit argumenty pro a proti jednotlivým řešením.

V dnešním stočném sice platíme příspěvek na obnovu kanalizační sítě, ale žádné rezervy nemáme, co se vybralo, to se dalo v průběhu let do oprav a podle správce Stavokomplet by obnova sítě měla být dokonce rychlejší, tedy by se na ní mělo vybírat více peněz.

Město reprezentované místostarostou Homolkou přišlo s návrhem řešení. 100 milionu Kč investice se rozpustí v navýšení ceny stočného v průběhu příštích 15-20 letech a tím bude na splácení úvěru (nikoliv překvapivě bez výběrového řízení má být zvolena Česká spořitelna). Toto řešení je jednoduché a efektivní, zátěž ale přenáší na obyvatele, kteří problém nezpůsobili, zatímco developeři, kteří v našem městě začínají intenzifikovat výstavbu, budou moci realizovat vyšší zisky. A to už nám tak výhodné pro město nevyjde.

Navýšení bude sice jen na úrovni jednotek korun za kubík stočného, ale jen za předpokladu, že parlament schválí snížení DPH na vodné/stočné z 15 na 10%. Jinak počítejte s navýšením čtvrtletní faktury v řádu stokorun na běžný rodinný dům, protože vodné a stočné se zvýší v ceně bez DPH v průměru o deset procent.

Ano, není to zásadní suma a radnice jistě předloží příklady okolních měst, že vodné a stočné je u nich v součtu dražší než v Brandýse. To je sice pravda, ale celorepublikově naše cena vody už tak skvěle nevypadá. I třeba velká města jako Brno mají cenu vody výrazně nižší. Je to celé nepříjemné za situace, kdy za vodu nic nikomu neplatíme a máme vlastní vrty ve Staré Boleslavi. Pak je opravdu zvláštní, že ve slušné novostavbě vyjde rodinu měsíčně vodné a stočné dráž než vyráběná elektřina či dovážený plyn, obě komodity v 21% sazbě DPH, to prostě filozoficky nesedí.

Není podle nás důvod, proč by stávající obyvatelé měli platit rozšíření čističky, nepotřebují ji, je nutná pro developery. Jenže jak to tedy nastavit, vezmeme si úvěr 100 mil. Kč a budeme ho splácet z poplatků developerů za připojení? Zní to spravedlivě?

Nebo nově zkolaudované domy, byty a firmy budou mít vyšší cenu stočného nebo daň z nemovitosti než starousedlíci? Je to tak správné?

Je potřeba se také zaměřit na velké firmy okolo Průmyslové, za připojení na naši čističku neuhradily ani korunu, část z nich je v katastru Záp (například celé Tesco) a současně zřejmě zatěžují městskou infrastrukturu tisíci přechodnými zaměstnanci, ze kterých bez bydliště nemá město nic. Neměly by také více přispívat?

Tedy vlastně čekáme, že spravedlivé řešení nabídne radnice. Pro samotné zvýšení ceny stočného pro stávající obyvatele, které bude hradit čističku pro nové, ruku bez dobrého vysvětlení nezvedneme. Nebudeme ti, kdo zdražují lidem vodu…

Autor: Marek Rebicek

zastupitel města za Piráty, člen finančního výboru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *