UKLIĎME HOUŠTKU

Dnes jsme se opět sešli uklidit naše město v rámci celorepublikové akce Ukliďme Česko. Již z minula jsme si vytipovali malou lokalitu v Houštce, která se desetiletí zjevně používala jako černá skládka. Podél lesní cesty odbočující před letním kinem se naši spoluobčané zbavovali stavební suti i běžného komunálního odpadu. Cesta je tak lemována zarostlými kupkami cihel, betonu i dlaždiček promíchanými s kabely, plasty, zářivkovými tělesy i koberci. Dokonce i nákupní vozík z Normy jsme tu našli.

Nakonec jsme z lesa vytahali třicet pytlů nepořádku, které město nechá odvézt. Lokalita už na první pohled nevypadá tak odpudivě, ale pod vrstvičkou hlíny černá skládka pořád je a vizitku nám dobrou nedělá. To je ovšem už spíše na bobcat, náklaďáček a kompletní revitalizaci okolí cesty…

Děkujeme všem, kdo dorazili a na úklidu se podíleli.

DAŇ Z NEMOVITOSTÍ NEBUDE NA ROK 2020 ZVÝŠENA!

Letos vedení města oprášilo starší myšlenku zvýšení koeficientu daně z nemovitostí. Navrhované investování vybraných peněz do infrastruktury města vypadalo slibně, rádi bychom podpořili více peněz pro opravy chodníků a silnic, ale městu se podařilo propásnout termín, ve kterém se musí navýšení koeficientu pro příští rok schválit. Jak je to možné a co se stalo?

Je to takové příznačné pro řízení financí města, radnice přijde s nápadem upravit místní koeficient daně, který je u nás na nejnižší možné úrovni 1 na dvojnásobek. Nominálně je to pro rodinný dům něco okolo tisícovky ročně, u bytu pár stovek, nic zásadního pro rodinu, ale pro město pár milionů na opravy navíc. Finanční výbor zastupitelstva, kde je i opozice, to podpoří.
Pak se radnice lekne drobného odporu, překvapená, že lidi nechtějí platit více 🙂 , a místo aby rozjela nějakou kampaň, co za ty miliony navíc bude nového, navrhne jako odpustek zrušení poplatku za komunální odpad.
Takže dopad výnosu z daně nemovitostí by byl nulový, respektive záporný, protože lidi přestanou třídit odpad, když je svoz zadarmo. Navíc to je proti všem principům ekologické výchovy, produkce odpadu nemůže být zadarmo!

No a finále je, že se na to radnice radši potichu vykašle. Aby vyšší koeficient mohl od příštího roku platit, muselo by zastupitelstvo přijmout vyhlášku platnou k 1. říjnu 2019. To se nějak nedá stihnout, když další jednání zastupitelů proběhne až v průběhu podzimu.

Takže větší peníze na investice v dalších letech nemáme, lidem jsme se to ani nepokusili poctivě vysvětlit a ještě navíc jsme zaseli semínko pochybností, jestli by produkce a svoz komunálních odpadů neměla jít na účet města.

My radši vyrazíme 21. září na další etapu akce Ukliďme Česko, rádi vás uvidíme!

Zrušené letní kino, omezení poutě, problémy pro atlety

V září tohoto roku vyvrcholily spory obyvatel Staré Boleslavi s provozovateli nových Domovů sociálních služeb v lesoparku Houštka.

Vedení města prodalo na podzim 2019 objekt Sluneční lázně a kolej Kim-Ir-Sena i přes protesty velké části veřejnosti investorům, kteří z nich vybudovali v krátkém čase domovy pro osoby s diagnózou Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

První pozdvižení způsobily mohutné zdi, které, okolo takřka hektarových areálů, vyrostly v loňském roce. Investoři odůvodnili jejich výstavbu nutností zabezpečit bezpečný a kontolovatelný pohyb klientů, kterým jejich duševní stav neumožňuje orientaci v prostoru a čase a u kterých by tak mohlo docházet k jejich častému pohřešování.
Vybudováním zdí okolo areálů došlo k přerušení stávajících dopravní tras v parku a radnice tak musela operativně přistoupit k vybudování nových asfaltových cest zabezpečujících průjezdnost parku ke stadionu a k tenisovým kurtům. Této výstavbě nových tras musely, bohužel, ustoupit i stromy a parková zeleň.

Také investoři dosáhli argumenty o nutnosti bezpečného pohybu klientů povolení k takřka kompletního odlesnění uvnitř svých areálů a z části lesoparku se stal víceméně šlechtěný zámecký trávník.

Podél nových komunikací byla zbudována parkoviště pro zaměstnance domovů sociální péče, jejich návštěvníky a dopravní obsluhu. Dopravní zatížení parku tímto vrostlo skoro desetinásobně. Do parku denně zajíždějí nákladní automobily s prádlem, potravinami, léčivy.

Noví provozovatelé dosáhli také uzavření letního kina, respektive vynutili si dodržování nočního klidu po 22 hodině, což fakticky vedlo k ukončení promítání filmů. Koncerty mají omezené možnosti produkce jen přes den, v parku je vyžadován klid pro klienty domovů. Podobné výhrady jsou adresovány provozovateli k akcím na atletickému stadionu, tréninky jsou ještě tolerovány, ale závody jsou opět kritizovány pro nadměrný hluk.

Letos bylo také poprvé po 20 letech znemožněno konání světské části Svatováclavské pouti v Houštce. Kolotoče, stánky a ohňostroj? Nepřijatelné.

Tak staroboloslavští občané nepřišli jen o deset tisíc metrů pozemků a dvě ruiny, ale zejména o sdílený prostor na kulturní aktivity. Park byl necitlivě roztržen a ztratil své kouzlo. Rekonstrukce Kotěrových kopulí jsou pramalou náplastí nad nevzhlednou čtyřpodlažní hmotou rekonstruovaných lázní. Poslední odolávají pejskaři a jejich kynologické cvičiště, ale mluví se i o jeho zrušení.

V Brandýse 5. září 2022

Že takový scénář nemůže nastat? A proč ne? Kupující nic ve stavbě zdí okolo pozemků neomezuje, budou potřebovat jezdit auty pro zabezpečení svých provozů a služeb a také klid pro své klienty.

Nelíbí se vám to? Řekněte to radnici osobně, první příležitost máte 18. září na veřejném jednání zastupitelů města!