Díky kraji ušetříme na veřejné dopravě 40 %! ☝

Rada města projednala ve čtvrtek novou smlouvu o zajišťování a financování dopravní obslužnosti se Středočeským krajem, respektive jeho Integrovanou dopravou. To jsou všechny autobusy a vlaky, kterými jezdíme do práce a školy.

Výsledkem je úspora 3 mil. Kč v roce 2022 při stejném počtu spojů. Letos nás veřejná doprava stála 7.5 mil. Kč ročně. Zázrak? 😲 Ani ne, jen SČK zavedl nové standardy příspěvku na dopravní obslužnost.

Znamená to, že Brandýs-Boleslav (jako mnoho z obcí, kde je PID dlouho a proběhlo tam posilování na vlastní náklady) byl zodpovědný. O dopravní obslužnost se staral a výrazně ji spolufinancoval. Takže teď po spravedlivém přepočtu mu vychází, že bude platit za stejný objem dopravy méně.🙂

Postiženi změnou jsou nejvíce dosavadní černí pasažéři jako Kladno nebo Příbram, kam jezdit prostě kvůli lidem musíte. Ale dosud největší město v kraji se 70 tis. obyvateli platilo na dopravní obslužnost výrazně méně než mnohem menší obce. Konkrétně 860 tis Kč! 🤷

Pokud chceme, aby na regionální dopravu přispívala i Praha, tak je naprosto nepřijatelné, aby největší města v kraji takhle zatěžovala rozpočty ostatních obcí.Brandýsu-Boleslavi nic nebrání uspořené finance použít třeba na další posílení VHD, pokud jsou nějaké směry, kde nabídka není dobrá. Co myslíte, kde by se daly spoje posílit?

Autor: Marek Rebicek

zastupitel města za Piráty, člen finančního výboru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *