Uklízeli jsme Brandýs – a co byste řekli na tuhle procházkovou trasu?

Začátek dubna pravidelně zve k úklidu probouzející se přírody a tak jsme se jako vždy přidali k akci Ukliďme Česko.

Letos jsme si vybrali okolí Vinořského potoka od Hrušovského rybníka až k železniční trati. Chvilku jsme si říkali, že nebude co uklízet, ale bohužel bylo. Desítka dobrovolníků posbírala střepy, plechovky od energeťáků, plastové láhve, pneumatiky, skateboardy a další věci, které nám s potokem neladily. 

I v potoce uvízne tu a tam nepořádek, jenže voda je dneska studená, tak musí pomoci hrábě…


Nejvíce jsme se zasekli na železničním náspu. Ten je totiž „doplněn“ již desetiletí skládkovou navážkou o výšce mnoha metrů, přičemž bordel milosrdně ukrývají náletové dřeviny a křoviny. Malebné rumiště všemožného bordelu nebylo v našich silách ručně vyčistit celé. Přitom by to byla tak krásná oblast. Představte si, jaké by to bylo, dole pod komunitním sadem u „tunelu“ udělat hezkou dřevěnou lávku pro pěší a cestu kolem zrekultivovaného náspu až nahoru do Aleje prvňáčků. Drobná úprava by zase zprůchodnila město pro pěší, běžce i cyklisty a vytvořila hezký procházkový okruh. 

Červenou barvou jsme vám vyznačili lávku přes Vinořský potok a cestu pro pěší do Aleje Prvňáčků.


Zkusíme prověřit, jaké jsou možnosti dotačních programů na rekultivaci skládky i co by tomu říkaly Dráhy jakožto majitel pozemků. Tohle bohužel je historická zátěž, kterou ruce dobrovolníků nevyřeší, ty stovky tatrovek odpadků bude potřeba zrekultivovat profesionálně. 

Děkujeme všem, kdož se k jarnímu úklidu přidali. 

Autor: Patrick Zandl

zastupitel města za Piráty v letech 2018-2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *