Patrick Zandl: vy jste město!

Patrick Zandl

TO BUDE: Dvě nové školy, opravené silnice a chodníky, doprava do Prahy

Za posledních osm let se naše město rozrostlo. Přibyly bytové domy, ubytovny, tovární i skladové haly a obrovské obchody. Každý den za prací do města i z města jezdí několik tisícovek nových lidí. Vedení města schválilo developerské projekty, které do Brandýsa-Boleslavi v průběhu několika následujících let přivedou dalších deset tisíc obyvatel.

Expandujícímu městu ale chybí všechno ostatní pro život. Chybí nám dvě základní školy i školky. Nevznikla sportovní hala ani jiné sportovní vyžití. Nemáme žádné nové domovy pro seniory, zato máme nedostatek lékařů, terapeutů i učitelů. Noví nepřibývají a staří odcházejí.

Nelze připustit další výstavbu, aniž by se doplnila městská infrastruktura. Aby kvalita života nových i stávajících obyvatel neklesla ještě níže, než je v současnosti.

Jsou to jednoduché počty. Nová výstavba na Vrábí, o níž tolik developerů sní? Není možná, dokud nebude stát obchvat Brandýsa s napojením na Průmyslovou. Dokud zde nebude stát škola pro 500 dětí, do které se dostanou po cyklostezkách a chodnících děti z okolí samy, bezpečně. A druhá škola ve Staré Boleslavi, aby se zkrátily pořadníky škol stávajících. Stejně tak bude potřeba postavit školky a pomoci kraji s gymnáziem, jehož další rozvoj je pro město klíčový. Připočítejme boleslavskou polikliniku, péči o seniory. Konečně vyřešit Houštku.

Podařilo se nám donutit město k tomu, aby přijalo jednotná a závazná pravidla
pro developery. Až doposud totiž příliš záleželo na tom, kde kdo koho znal – a podle toho se stavělo. Přidat štok vedle Panské zahrady? Sladké! Udělat z rodinných domků v územním plánu činžáky v projektu? Sedmikrásné!

Po třech letech našeho systematického dokládání takových developerských přešlapů radnice nakonec ustoupila a vznikla závazná pravidla, která určují jednotně, kolik developer přispěje na výstavbu městské infrastruktury a také vynucuje to, aby dodržoval městská urbanistická pravidla. Bez toho, že jsme jako pirátští zastupitelé občas nepříjemní, důslední a kritičtí, by to šlo těžko. Bez toho, že vy občané občas přijdete na naši výzvu na zastupitelstvo dát jasně najevo, že tohle nechcete, by to neklaplo už vůbec.

V tomhle duchu musíme pracovat dále. Znovu nastartovat spolupráci na rozvoji našeho města. Tohle všechno je nejenom možné, ale i nutné: dvě školy, školky, sportovní hala, poliklinika, nové silnice a chodníky.

Je nutné znovu zahájit práci na realizaci kolejového (ať již vlakového či tramvajového) napojení Brandýsa na Prahu. Trolejbus, natož po dálnici, nic nezachrání, to je jen snaha kraje nechat opravit hlavní dopravní tahy za peníze
EU. Doprava do Prahy se stává klíčovou otázkou a s ohledem na rostoucí cenu pohonných hmot pro nás bude kvalitní hromadná a alternativní cyklodoprava v nejbližší době důležitější, než kdy dříve. Konečně opravit hlavní silnice, chodníky tak, aby byla doprava bezpečná a pohorky ve městě už nebyly nutné.

Následujících osm let musíme stavět. Investovat do města. Intenzivně spolupracovat s vládou i krajem, k čemuž jako koaliční strana máme nejpřímější cestu. Tak, jako jsme Brandýsu-Boleslavi zajistili moderní výjezdové středisko středočeské záchranky, musíme rozjet a zajistit další projekty, které pro lepší život v našem městě potřebujeme.

Je to práce, která se sama neudělá. To nás posledních osm let naučilo. Pro nás tahle prácezačíná vaším hlasem!

Vy jste město!

Autor: Patrick Zandl

zastupitel města za Piráty v letech 2018-2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *